Atgal į sąrašą
Patvirtinta planų, kuriuose išskiriamos savarankiškai funkcionuojantiems statiniams eksploatuoti reikalingos žemės sklypo dalys, rengimo tvarka
2024-08-05

Pagaliau patvirtinta žemės sklypų planų, kuriuose  išskiriamos kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalingos žemės sklypo dalys, rengimo tvarka

 

2024 m. kovo 29 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimo Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ 12.3 papunkčio pakeitimas, kuriame numatyta, kad tais atvejais, kai keliems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams su priklausiniais, Nekilnojamojo turto registre įregistruotiems atskirais objektais (pagrindiniais daiktais), eksploatuoti formuojamas (suformuotas) vienas valstybinės žemės sklypas, Aplinkos ministro nustatyta tvarka rengiamame (parengtame) žemės sklypo plane (toliau – Žemės sklypo dalių planas) išskiriamos kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais eksploatuoti reikalingos žemės sklypo dalys ir nustatomas šių dalių plotas.

 

Nors šis pakeitimas įsigaliojo 2024 m. kovo 29 d., tačiau minėtų žemės sklypo planų rengimo tvarka buvo nustatyta praėjus 4 mėnesiams, kai 2024 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtinta Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų, parduodamų ar išnuomojamų ne aukciono būdu, administravimo metodika (toliau – Metodika).

 

Iki naujos tvarkos įsigaliojimo parduodamų žemės sklypo dalių dydis buvo nustatomas pagal Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 534 , nustatyta tvarka parengtą parduodamo žemės sklypo planą, kuriame turėjo būti išskirtos kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais eksploatuoti reikalingos žemės sklypo dalys ir nustatytas šių dalių plotas. Toks planas būdavo suderinamas tik su Nacionaline žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – NŽT).

 

Kas gi pasikeitė?

 

  • Metodikoje patikslinta, kad kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais, esantiems viename valstybinės žemės sklype, turi būti atskirai išskiriama jiems eksploatuoti reikalinga žemės sklypo dalis neatsižvelgiant į tai, ar juos viename žemės sklype nuosavybės ir (ar) nuomos teise valdo vienas asmuo ar keli.

 

  • Kai pagal žemės valdos projektą keliems savarankiškai funkcionuojantiems statiniams ar įrenginiams su priklausiniais eksploatuoti formuojamas vienas valstybinės žemės sklypas, žemės valdos projekte turi būti išskirtos šio valstybinės žemės sklypo dalys, reikalingos kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui su priklausiniais eksploatuoti ir, jei reikia, – bendrojo naudojimo plotas. Tokiu atveju Žemės sklypo dalių plano rengti neprivaloma.

 

  • Jei iki Metodikos įsigaliojimo dienos suformuotuose valstybinės žemės sklypuose kiekvienam savarankiškai funkcionuojančiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalingos dalys teritorijų planavimo dokumente ar žemės valdos projekte neišskirtos, jos išskiriamos Žemės sklypo dalių plane.

 

  • Žemės sklypo dalių planą parengia ir pasirašo asmuo, turintis teisę rengti teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus.

 

  • Patvirtinta Žemės sklypo dalių plano forma.

 

  • Organizuoti Žemės sklypo dalių plano rengimą turi teisę asmuo, siekiantis sudaryti šio valstybinės žemės sklypo (jo dalies) pirkimo-pardavimo sutartį, valstybinės žemės nuomos sutartį, esamas valstybinės žemės sklypo (jo dalies) nuomininkas, valstybinės žemės patikėtinis ir kitas suinteresuotas asmuo (toliau – Suinteresuotas asmuo).

 

  • Suinteresuotas asmuo užtikrina, kad parengti Žemės sklypo dalių plano sprendiniai būtų suderinti raštu su:

 

  •  žemės sklypo bendraturčiu (-iais), išskyrus, kai tarp bendraturčių sudaryta ir viešajame registre įregistruota naudojimosi žemės sklypu tvarka ir plano sprendiniai šiai tvarkai neprieštarauja, – jei planas sudaromas dėl mišrios nuosavybės teise (valstybės ir privačios) valdomo žemės sklypo;

 

  •  savivaldybe, kurios teritorijoje yra valstybinės žemės sklypas, – jei valstybinės žemės sklypą patikėjimo teise valdo ne savivaldybė;

 

  •  NŽT, jei valstybinės žemės sklypą patikėjimo teise valdo ne NŽT ir valstybinės žemės sklypas yra teritorijoje, kurioje pagal įstatymus, reglamentuojančius valstybinės žemės sklypų perleidimą,  nedraudžiama valstybinę žemę perleisti privačion nuosavybėn.

 

  • Suinteresuotas asmuo užtikrina, kad apie parengtus sprendinius būtų informuoti visi valstybinės žemės sklype esančių statinių ar įrenginių savininkai ir šio žemės sklypo nuomininkai ir jiems suteikta galimybė per ne trumpesnį kaip 10 darbo dienų terminą pateikti pastabas ir pasiūlymus.

 

  • Jei neatsižvelgiama į aukščiau nurodytų asmenų raštu pateiktas pastabas ir pasiūlymus ir (ar) sprendiniai nesuderinti, suinteresuotas asmuo su teikiamu tvirtinti Žemės sklypo dalių planu valstybinės žemės sklypo patikėtiniui pateikia paaiškinimą raštu nurodydamas nederinimo ir (ar) neatsižvelgimo į pastabas ar pasiūlymus priežastis.

 

  • Valstybinės žemės sklypo patikėtinis per 20 darbo dienų nuo pateikimo įvertina Žemės sklypo dalių planą ir jame nurodytus sprendinius ir administraciniu sprendimu tvirtina arba atsisako jį tvirtinti.

 

  • Jei valstybinės žemės sklypą patikėjimo teise valdo daugiau kaip vienas valstybinės žemės patikėtinis, žemės sklypo dalių planas tvirtinamas visų valstybinės žemės patikėtinių administraciniais sprendimais.

 

Išvada

Nauja tvarka buvo numatyti papildomi subjektai, su kuriais bus privaloma suderinti Žemės sklypo dalių planą, kas neabejotinai turės įtakos tokio plano parengimo trukmei.

Susijusios naujienos
2024-08-19
Statinio naudojimo priežiūros vykdytojas privalės tikrinti, ar jis naudojamas pagal paskirtį, ar laikomasi architektūros kokybės gairių
2024-07-08
Naujausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika leidžia suabejoti hipotekos teisės absoliutumu?
2024-07-08
Milijoninės baudos už BDAR pažeidimus visur kitur, tik ne savam kieme. Išties?
visos naujienos